I Postkodelotteriet kan du vinne med postnummeret ditt og med postkoden din, og derfor vinner du alltid sammen med naboene. Men lotteriet har også andre vinnere: De gode formålene.
I Norge samarbeider Postkodelotteriet med SOS-barnebyer og WWF Verdens naturfond. I august mottok de to organisasjonene hver sin sjekk på drøyt 30 millioner kroner. Dermed har den samlede støtten kommet opp i hele 559 millioner kroner.

Takket være alle som deltar i Postkodelotteriet sammen med naboene sine, har SOS-barnebyer og WWF Verdens naturfond til sammen mottatt mer enn 500 millioner kroner.
«Det er ganske utrolig at et lotteri hvor folk deltar sammen med naboene sine, kan bety mer enn en halv milliard kroner til gode formål på disse årene», sier generalsekretær i SOS-barnebyer, Sissel Aarak, «og enda mer utrolig hvor mye disse pengene betyr for oss som driver med alt fra forebygging til nødhjelp i en stadig mer urolig verden!»

Karoline Andaur fra WWF Verdens naturfond og Sissel Aarak fra SOS-barnebyer tror nesten ikke sine egne øyne når de ser beløpet på sjekkene.
At støtten fra Postkodelotteriet kommer uten øremerking, gjør at SOS-barnebyer raskt kan skalere opp, enten det er for å ta vare på barn som er blitt alene i Gaza, støtte ukrainske mødre eller trappe opp innsatsen etter naturkatastrofer.
«Da USA i vinter kuttet sine bistandsmidler over natta, lå nyfødte barn og deres mødre på våre sykehus i Somalia som mistet så store deler av sin finansiering at vi ikke visste om de fikk kjøpt medisiner eller lønnet personalet. Takket være alle som kjøper lodd i Postkodelotteriet kunne vi i SOS-barnebyer Norge snu oss rundt og sikre at sykehuset kunne drive videre», sier generalsekretær Sissel Aarak i SOS-barnebyer.
For WWF betyr det også mye at støtten fra Postkodelotteriet er langsiktig. «Vi jobber ofte med prosjekter som strekker seg over flere år», forklarer generalsekretær i WWF Verdens naturfond, Karoline Andaur. «Av og til kan det være vanskelig å gå inn i et prosjekt uten å ha langsiktig finansiering på plass, men med Postkodelotteriet i ryggen vet vi at vi har frihet til å gjøre gode og riktige valg».
Hun forteller at WWF jobber for å ta vare på et levende hav, og at hun akkurat nå har flere kolleger på plass i Genève hvor det forhandles om en avtale for å få slutt på plastforsøpling og bli kvitt de mest skadelige plastproduktene. «Takket være støtten fra Postkodelotteriet, har vi kunnet gjøre en stor innsats i forkant for å finne løsninger som kan ende plastforsøpling. Nå håper vi at verdens land klarer å enes om dem og at vi får på plass en rettslig bindende avtale», avslutter hun.
Et lodd i Postkodelotteriet koster 200 kroner i måneden og gir deg sjansen til å vinne flotte pengepremier samtidig som du støtter gode formål. «Postkodelotteriet er et abonnement, og loddet ditt fornyes automatisk hver måned slik at du aldri går glipp av en vinnersjanse, forklarer lotteriets Jorun Stiansen.
Her kan du kjøpe lodd om du også vil ha muligheten til å vinne – og støtte gode formål samtidig.
Sammen med Tom Stiansen reiser Jorun landet rundt for å dele ut gevinster til heldige naboer fra nord til sør. «Det er jo alltid gøy å vinne penger, men det er ekstra morsomt å vinne når du vinner sammen med naboene», ler Tom. Og han vet hva han snakker om, for det er ikke få gevinster han og Jorun har delt ut.
Men to ganger i året er det SOS-barnebyer og WWF Verdens naturfond som får besøk av de to ambassadørene. «Jeg tenker jo at jeg har verdens beste jobb når vi er ute og besøker vinnere, men det er når vi besøker SOS og WWF at jeg virkelig får kjenne på ydmykheten», sier Jorun. «Det er en stor ære for Tom og meg å få lov til å bidra til det viktige arbeidet de to organisasjonene gjør.»
Saken fortsetter etter videoen.
Det norske Postkodelotteriet er en del av en familie med flere tilsvarende lotteri. «Vi finnes også i Sverige, Tyskland, Storbritannia og Nederland», forteller Tom Stiansen. Til sammen har de fem lotteriene samlet inn mer enn 150 milliarder kroner til gode formål. Dermed er lotteriet en av verdens desidert største bidragsytere til gode formål.

Jorun Stiansen sammen med generalsekretær i WWF, Karoline Andaur, og en sjekk på drøyt 31 millioner kroner.

Tom Stiansen sammen med generalsekretær i SOS-barnebyer, Sissel Aarak, og en sjekk på drøyt 31 millioner kroner.